Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuálně

Kapitálové životní pojištění, je tou správnou volbou?

Kapitálové životní pojištění (KŽP) láká lidi především svou garantovanou sazbou. Z dlouhodobého hlediska se ovšem zhodnocení vašich peněz v takovém životním pojištění spojeném se spořením, dá přirovnat ke zhodnocení na termínovaných vkladech v bankách, které je navíc doplněno o množství nevýhodných podmínek a poplatků.
Jak funguje investování v kapitálovém životním pojištění

Už samotný název napoví, že nejde o čistě investiční produkt. Pojištění je v kapitálovém životním pojištění na prvním místě. KŽP se obvykle uzavírá s pojištěním pro případ smrti, dožití nebo kombinací smrti a dožití či dalších specifických připojištění, které máte na výběr. Pojištění je však služba kterou se nyní nebudeme zabývat.

Většina klientů si myslí, že částka kterou si na takové kapitálové životní pojištění pravidelně posílají se jim odkládá a zúročuje. Není to ale tak. Ať si zvolíte jakoukoli pojistnou částku, vždy si platíte v první řadě riziko spojené s pojištěním, poplatky a až to co nám po odečtení zmíněných položek zůstane se investuje.

Některé pojišťovny při kapitálových životních pojištěních dokonce ani jen neudávají kolik peněz reálně jde na investice a kolik se vám spoří, co umí velmi rychle rozmluvit lidi od toho, aby si dali tu námahu a přepočítali si takovou smlouvu.

Zde už vysloveně závisí od pojišťovny, zda v rámci životního pojištění při takové smlouvě má ​​takříkajíc fixní tarify během celého období smlouvy, nebo se vám může alokace prostředků mezi pojištěním a spořením v průběhu let měnit. Při zvýšení nákladů na pojištění ve většině smluv platí, že vám pojišťovna vám nepošle list, abyste platili více. Namísto toho si začne postupně "brát" více ze sumy, kterou tam pravidelně posíláte, nakolik s vaším stoupajícím věkem rostou i náklady na vaše pojištění. Takové postupné zdražování pojištění způsobuje, že se vám v konečném důsledku spoří každý rok méně a méně.

Garantovaný úrok a inflace 
Mnoho lidí si myslí, že garantovaný úrok na kapitálovém životním pojištění znamená, že určitě vydělají. Třeba avšak myslet na to, že je tu i inflace. Pokud totiž vezmeme při dlouhodobém spoření v úvahu to, jak průměrně rostou ceny a také životní úroveň, tak je třeba, abychom dokázali zhodnotit naše peníze nad touto úrovní. Tedy nad úrovní inflace.

Vyplatí se jít cestou garancí? 
Jak jsme již zmínili výše, garantovaný úrok bývá pro lidi velkým lákadlem. Toto platí nejen při kapitálovém životním pojištění, ale i při termínovaných vkladech či jiných produktech, které nabízejí garantované zhodnocení peněz. Zpravidla avšak platí, že garantovaný úrok není pro investora výhodný. Důvodem bývá jednoduchý fakt, že pokud je někdo schopen garantovat vám určitý výnos, tak je jasné, že si musí být vědom toho, že je schopen vydělat více, než garantuje. Takovým způsobem je schopen vzít vaše peníze a dát vám váš garantovaný úrok a zároveň mezitím využít tyto vaše prostředky na to, aby dokázal vydělat více (například investováním).

Zrod investičních životních pojištění 
Mnoho lidí si postupem časem uvědomilo (minimálně tedy při životních pojištěních), že přece jen bude výhodnější vzdát se garantovaného zhodnocení ve prospěch sice negarantovaných, ale zato potenciálně mnohem vyšších výnosů při investování (například prostřednictvím podílových fondů). Pojišťovny na tuto změnu ovšem zareagovali a vytvořili pro lidi nový produkt, který volné prostředky na životním pojištění (určeno na spoření) investovali prostřednictvím podílových fondů. A takto vznikly investiční životní pojištění (IŽP), které slibovaly lidem zajímavější zhodnocení, jako původní kapitálové životní pojištění (KŽP). Bohužel ani tento produkt není vhodný k investování, protože sice má potenciál na vyšší zhodnocení než KŽP, avšak stále jde o kombinaci pojištění a spoření, která bývá ať už z pohledu poplatků, flexibility nebo výnosů, pro klienta velmi nevýhodná.

Nevýhody kombinovaných produktů
 Ať už jde o kapitálové nebo investiční životní pojištění, oba tyto kombinované produkty (spojení pojištění se spořením) mají množství nevýhod, které dělají z těchto produktů častokrát jedny z nejhorších investic vůbec.





Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články